Ефектът на мравченото дърво се дължи на комплекс от вещества, сред които нафтахинони, антрахинони и флавоноиди. Смята се, че някои от забележителните свойства на мравченото дърво се дължат не просто на съдържащите се в него вещества, но и на синергичното взаимодействие между тях.
Според фолклора на народите, обитаващи тези райони на света, лапачо се прилага както външно, така и вътрешно под формата на чай при треска, различни инфекции и възпаления, настинки, дихателни проблеми, кожни раздразнения, стомашно-чревни проблеми, дизентерия и сифилис.
Първите научни изследвания върху механизма на действие и приложението на мравченото дърво датират още от края на 19 век, когато е изолирано едно от основните активни вещества в състава на растението – лапачол. От тогава до сега са провеждани множество проучвания върху лечебните свойства на лапачото, които освен останалите му качества дават основания да се смята, че растението е способно да лекува различни форми на рак и левкимия, както и да елиминира страничните ефекти от лекарствата, които се прилагат традиционно при подобни заболявания, като опадване на косата, болка, понижена имунна система.
Документираните чрез изследвания ефекти на мравченото дърво включват противо-кандидозно, противогъбично, противовирусно, антибактериално и противораково действие. Мравченото дърво често се използва за лечение на инфекции, предавани по полов път, сред които сифилис и гонорея, както и при някои кожни проблеми, дерматози и псориазис.
Как действа мравченото дърво?
- Природенлаксатив
Редовната употреба на лапачо поддържа добра чревна перисталтика и улеснява изхождането, без да води до неприятни странични ефекти като диария.
- Противораков ефект
В по-голямата си част свойствата на мравченото дърво се концентрират върху неговия противораков ефект, както като самостоятелно средство за лечение на ракови заболявания, така и като съпътстващ препарат, прилаган редом с конвенционалното лечение.
От една страна лапачо стимулира образуването на червени кръвни телца, чието високо съдържание в кръвта подобрява способността й да транспортира кислород, а наситеността с кислород има пряко отношение към здравето на тъканите. От друга страна мравченото дърво потиска туморния растеж, като директно влияе върху клетъчния метаболизъм на раковите клетки. Интересно е да се отбележи, че по-добри резултати са постигнати при перорално приложение на мравченото дърво.
- Антиоксидантно действие
Лапачо има положителен ефект като средство за подмладяване и борба с всички заболявания, за които се смята, че се дължат на вредното въздействие на свободните радикали.
- Аналгетичен ефект
Мравченото дърво се прилага като средство за облекчаване на болка, вследствие на артритни и ракови заболявания.
- Противопаразитно действие
Лапачо потиска и унищожава грам-положителни бактерии, гъбички, вируси и няколко вида паразити. Доказан е неговият ефект върху херпеси, вируси и малария. Вероятно част от силното имуностимулиращо действие на мравченото дърво се дължи именно на антимикробното му действие.
- Фунгицидно действие
Лапачо често се изтъква като едно от водещите неконвенционални средства за лечение на гъбични инфекции и Candida albicans. Има данни, че гъбични инфекции по ноктите на ръцете и краката се подобряват значително при редовни бани в чай от мравчено дърво. Клинични проучвания сочат, че лапачо действа върху стафилококови, стрептококови инфекции и хеликобактер.
Ние препоръчваме: Мравчено дърво (вътрешна кора) 545 мг