Експертите смятат, че тайната на младостта и дълголетието се крие в магазините за хранителни стоки – в продуктите като плодовете, зеленчуците, зеленият чай и другите здравословни храни, богати на антиоксиданти и съставки за борба с остаряването. Разбира се, признаците на стареенето не включват единствено бръчките. Процесът на стареене също така е придружен от отслабване на паметта, намалена мозъчна функция и увеличен риск от хронични заболявания, като сърдечносъдови заболявания, остеопороза и рак. Редица медицински проучвания доказват връзката между правилната диета и превенцията на възрастовите и хроничните заболявания.
Най-добрата защита срещу стареене, несъмнено е здравословният начин на живот, който включва регулярни физически упражнения, адекватно количество сън и почивка и диета, богата на здравословни храни и напитки. Колкото по-рано започнете да се съобразявате с този факт, толкова по-добри ще бъдат резултатите.
Някои храни и напитки съдържат мощни субстанции, наречени фитонутриенти, които според специалистите са ключът към дълголетието.
Фитонутриентите са от семейството на антиоксидантите. Те поглъщат свободните радикали, понижавайки по този начин риска от сърдечносъдови заболявания, рак, остеопороза и Алцхаймер.
Храните могат да бъдат разделени на 3 категории: провъзпалителни, неутрални и противовъзпалителни.
Промените, настъпващи с възрастта, могат да бъдат забавени като се консумират храни, богати на антиоксиданти, каквито са рибата, плодовете и зеленчуците.
Противовъзпалителните храни могат да забавят стареенето на клетъчно ниво, а храните, класифицирани като провъзпалителни, могат да ускорят процесите на стареене. И все пак, хранителният режим далеч не е единственият фактор, който влияе на стареенето. Стресът, хормоните, ултравиолетовите лъчи и отслабената имунна система също допринасят за по-бързото остаряване.
За по-добри резултати в борбата с остаряването, експертите препоръчват консумацията на разнообразни здравословни храни.
Включете следните храни в дневното си меню, за да забавите признаците на стареене:
- Риба. Американската сърдечна асоциация препоръчва консумацията на риба поне 2 пъти седмично. Препоръчителна е мазната риба, която е богата на омега-3 мастни киселини.
- Плодове и зеленчуци. Плодовете и зеленчуците са богат източник на антиоксиданти. Консумирайте разнообразни плодове и зеленчуци по няколко пъти дневно.
- Зърнени храни. Консумацията на зърнени храни осигурява на организма разтворими фибри, които намаляват нивото на холестерол в кръвта. Зърнените култури имат също така високо съдържание на фитонутриенти, каквито се съдържат в плодовете и зеленчуците. Препоръчително е да се консумират зърнени храни 2-3 пъти дневно.
- Бобови култури. Бобовите култури са богати на разнообразни витамини и микроелементи за сметка на малкото количество калории. Добре е да се консумират поне 3-4 пъти седмично.
- Кисело мляко. Киселото мляко съдържа всички полезни съставки на млечните продукти, плюс пробиотици (бактериите, поддържащи доброто състояние на стомашно-чревния тракт). Консумирайте кисело мляко, съдържащо живи култури, поне веднъж дневно.
- Ядки - те са богат източник на полезните за мозъка и сърцето витамини от група В. Мазнините, съдържащи се в ядките, са полезни за еластиновите и колагеновите фибри, поддържащи еластичността на кожата. Ядките са висококалорични, затова е препоръчително да се консумират в умерени количества.
- Водата е основен фактор за хидратацията на кожата, мускулите, кръвообращението и всички органи в тялото. Пийте поне по 2 литра вода на ден.
10 противовъзпалителни „суперхрани“