Всяка тъкан в тялото, включително мозъкът, сърцето, мускулите и имунната система, имат рецептори за витамин D. Това определя необходимостта от поддържане на определени нива в организма, за да се осигури правилното функциониране на тези тъкани.
Изследванията показват, че крайния ефект от недостига на витамин D включва повишен риск от развитие на рак на дебелото черво, гърдата и простатата, високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания, остеоартрит и дефицит на имунната система, които могат да доведат до отключване на системни инфекции и автоимунни заболявания като множествена склероза, диабет тип 1 и ревматоиден артрит.
Колко витамин D получаваме днес?
Повечето хора в съвременния свят водят живот, който не им позволява да приемат количеството витамин D, което еволюцията е предвиждала. Ултравиолетовите B лъчи на слънцето са основният източник на това хранително вещество.
"Вече не се излагаме на слънце както някога, а храната като източник на витамин D доставя минимални количества" казва д-р Едуард Джованучи, учен от Харвардската школа по обществено здраве, в сп. "Archives of Internal Medicine".
Провитамин D се генерира в изложената на слънце кожа - и 10 до 15 процента от провитамина незабавно се преобразуват във витамин D, формата, която присъства в хранителните добавки. Витамин D на свой ред се преобразува в черния дроб в 25-хидроксивитамин D, основната форма, чрез която се метаболизира в организма. Накрая бъбреците преобразуват 25-хидроксивитамин D в биологично активната му форма - 1.25-дихидроксивитамин D, също известен като "хормона на витамин D".
Нивото на витамин D на човек се измерва в кръвта като 25-хидроксивитамин D и е смятано за най-добър показател за наличност. Последните изследвания показват, че максимална костна плътност се постига, когато нивото в кръвния серум на 25-хидроксивитамин D достигне 40 нанограма на милилитър или повече.
"През по-голямата част от еволюцията на човека, пише д-р Джованучи, когато се е развивала системата на D, 'естественото' ниво на 25-хидроксивитамин D е било вероятно около 50 нанограма на милилитър или по-високо. В съвременното общество малко са хората, които достигат толкова високи нива."
Абсолютният източник
Въпреки че все повече продукти са с добавен витамин D, според специалистите рядко е възможно да се доставят достатъчни количества чрез храната. Основни източници са мазните риби като сьомга, скумрия, лефер и риба тон, както и подсиленото и адаптирано мляко за бебета и портокаловият сок.
При адекватно излагане на слънце през лятото, възможно е да се акумулират количества съответстващи на годишната потребност от витамин D. Много фактори влияят на метаболизма на витамин D в тялото, което не позволява да се направи универсална здравна препоръка. Запитан за общи препоръки, Д-р Холик препоръчва да се излиза през лятото навън без защитни лосиони (освен лицето, което би трябвало винаги да бъде защитено) с минимално облекло между 10 и 15 ч. през деня - два или три пъти седмично за 5 до 10 минути.
Защита на кожата с лосион SPF 30 ще намали излагането на ултравиолетови B лъчи с 95-98 процента. Но ако натрупате достатъчно витамин D през лятото, той ще покрие нуждите на тялото за останалата част от годината, казват експертите.
Настоящият препоръчителен прием на витамин D, утвърден от Института по медицина, е 200 IU дневно от раждането до 50-годишна възраст (включително бременни жени); 400 IU за възрастни хора между 50 и 70 години; и 600 IU за по-възрастните от 70 г.
С оглед променените обстоятелства, се подготвя ревизия на критериите за дневните нужди и завишаване на тези стойности. Д-р Холик и други препоръчват дневно от 1000 до 2000 единици за всички лишени от слънце хора, бременни и кърмещи жени, и за възрастните над 50-годишна възраст.
Американската академия по педиатрия препоръчва кърмените деца да получават дневно 400 единици, докато не бъдат отбити, и да консумират ежедневно поне литър подсилено или адаптирано мляко.
Запаси
Хората в по-студените региони оформят годишния си запас от естествен витамин D през лятото, когато ултравиолетовите B лъчи са най-преки.
Но колкото по-малко е излагането на слънце, колкото по-тъмна е кожата на човека и колкото повече защитни лосиони се използват, толкова по-малко провитамин D се образува, съответно и толкова по-ниски са нивата на този витамин в серума.
Хората, които имат фобия от слънце, бебетата, които са естествено кърмени, старите хора и живеещите в социални клиники са особено изложени на риск от сериозен недостиг на витамин D.
Д-р Майкъл Холик от Бостънския университет, водещ експерт по витамин D и автор на “Решението витамин D”, заявява в интервю: “Искаме всички да получават над 30 нанограма на милилитър, но в момента в САЩ белите хора средно приемат 18 до 22 нанограма, а афроамериканците - средно 13 до 15 нанограма.”
Афроамериканките е 10 пъти по-вероятно да имат нива от под 15 нанограма в сравнение с белите жени, установява третото национално американско проучване на здравето и храненето.
Д-р Холик заключава, че подобни ниски нива биха могли да са причина за високия брой на някои хронични заболявания в страната. По негови думи в Североизточна Америка, където излагането на слънце е намалено, а нивата на витамин D в резултат на това са по-ниски, честотата на възникване на ракови заболявания е по-висока, отколкото в южните щати.
По подобен начин процентът на хората с високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и рак на простатата е по-висок сред тъмнокожите американци, отколкото сред белите.
Нарастващата заболеваемост от диабет тип 1 донякъде може и да се дължи на настоящата практика да бъдат предпазвани младите хора от излагане на слънце.
Когато новородените бебета във Финландия са започнали да получават 2000 IU дневно, заболеваемостта от диабетът тип 1 е спаднал с 88 процента, разказва Холик.
Дозиране
Приетият по естествен път през кожата витамин D няма вероятност да се предозира. Но не е така, когато източникът е приемана добавка, която попада директно в черния дроб. В този случай съществува възможност за достигане на токсични нива при продължителен прием на високи дози и липса на лабораторен контрол.
Симптомите при токсични нива на витамин D включват: гадене, повръщане, лош апетит, запек, слабост и загуба на тегло, бъбречна калкулоза (опасно високи нива на калций, което може да предизвика поява на камъни в бъбреците), обърканост и нарушение на сърдечния ритъм.
Според Джованучи и Холик е много трудно да бъдат достигнати такива токсични нива. Здрави възрастни са приемали до 10 000 международни единици дневно в продължение на шест месеца и повече без неблагоприятни ефекти. Хора със сериозен недостиг на витамин D често получават предписания за седмични дози от 50 000 единици, докато проблемът бъде отстранен. За да се сведе до минимум рискът от предозиране, експертите препоръчват възрастните да взимат дневно допълнително между 1000 и 2000 единици.
източник: Lifecafe