Лошото хранене и преяждането, алкохолът, приемът на определени лекарства – всичко това са фактори, които натоварват черния дроб и му пречат да изпълнява правилно функциите си. Една от много важните функции на черния дроб е производството на жлъчен сок или както по-често се нарича – жлъчка. Много често застоялият начин на живот и лошите навици, които увреждат черния дроб, засягат и жлъчката, и водят до образуване на жлъчни камъни. Този проблем засяга основно жени на възраст между 35-55 години, а при мъжете се среща по-често след петдесетте.
Обикновено камъните се образуват в жлъчния мехур, при което се развива и възпаление. В по-усложнените случаи, камъните се придвижват по жлъчния канал и го запушват, предизвиквайки силни болки и тежест „под лъжичката”, а понякога дори температура, и др. Ако камъните са много малки, а стената на жлъчния мехур не е възпалена, човек може да не стигне до оперативна интервенция за отстраняване на жлъчния мехур, а да мине на медикаментозно лечение, което често трае с години. Онова, което не звучи никак обнадеждаващо е, че над 50% от пациентите с болна жлъчка, подложили се на медикаментозно лечение, след време отново получават камъни.
Екстракт от бял трън: най-доброто билково лекарство в подкрепа на черния дроб и срещу камъни в жлъчката. Съвременните изследвания показват, че екстрактът от бял трън е отлично проучен природен лек срещу нарушения във функционирането на черния дроб и образуване на жлъчни камъни.
Силимаринът е най-биологично активното вещество в състава на белия трън. Той очиства черния дроб, стимулира производството на жлъчка и намалява нивата на холестерол в жлъчката, в резултат от което образуването на камъни намалява драстично.
Практиката показва, че силимаринът е безопасен за употреба и има висока успеваемост в профилактиката и терапията на проблеми с черния дроб и жлъчката.
Как действа Млечния бодил?
- Подпомага детоксикационните процеси в черния дроб; намалява увреждането му от алкохола;
- Подобрява холестероловия баланс и намалява омазняването на черния дроб при диета, богата на мазнини;
- Допринася за увеличаване производството на жлъчен сок и помага при различни проблеми с жлъчния мехур;
- Подобрява храносмилането и функцията на жлъчния мехур – облекчава коликите, подобрява изпразването на мехура;
- Увеличава ефективността на лекарствената терапия при чернодробни заболявания – хепатит, цироза, стеатоза, фиброза, като стабилизира хепатоцитите срещу химическото и оксидативното им увреждане;
- Намалява увреждането на бъбречния епител от някои нефротоксични лекарства (аминогликозидни антибиотици, цисплатин и други цитостатици);
- Поддържа правилното очистване на организма по време на разтоварващи диети и лечебно гладуване, когато органите на храносмилателната система и ензимните комплекси са натоварени поради едно-временното преработване на големи количества токсини.
Млечният бодил (известен и като бял трън) (Silybum marianum). Често наричан погрешно „магарешки бодил“, е растение от сем. Сложноцветни, чиято медицинска употреба е добре документирана. Растението е официнално за Европейската, Британската и Американската (САЩ) Фармакопея. Името „млечен“ е старо и отразява факта, че растението стимулира лактацията при кърмачките. Плодовете („семената”) и стандартизираните екстракти от тях съдържат следните активни вещества: флаволигнани, флавоноиди, липиди, стероли, слузи, захари, амини и сапонини.
Флаванолигнановата фракция е наричана със сборното име силимарин и включва лигнаните силибинин, силикристин, силидианин, силимонин, силандрин и др., както и олигомерни техни съединения. Тя е най-съществена за ефекта на млечния бодил и затова продуктът на Natural Factors е стандартизиран на 150 мг силимарин. Предпазва черния дроб от увреждане, намалява холестерола, намалява риска от повишено разрастване на фиброзна тъкан и последваща цироза и проявява антиоксидантно и противотуморно действие. Ускорява чернодробната регенерация и забавя липидната пероксидация, предизвикана от желязосъдържащите ензимни системи в чернодробните микрозоми. Силимаринът увеличава нивата на общия глутатион в черния дроб, тънкото черво и стомаха, като подобрява съотношението на редуцирания към окисления глутатион. Намалява окислението на холестерола с ниска плътност (“лошия”, LDL) и забавя образуването на атеросклеротични плаки. Намалява увреждането на черния дроб от исхемия, облъчване с гама-радиация, от лекарства като парацетамол, индометацин, нимезулид и др.; стимулира жлъчната секреция и отделянето на хепатопротективните жлъчни соли бета-мурихолат и урсодеоксихолат.Противовъзпалителното му действие се свързва с потискане на циклооксигеназата, интерлевкин-1-алфа, както и на ядрения фактор каппа-би и на киназите (потенциален противотуморен ефект).
Флавоноидите на млечния бодил (кверцетин, таксифолин и дехидрокемпферол) имат противовъзпалително и антиоксидантно действие. Липидите (20-30%) се състоят от ненаситени мастни киселини (линолова, олеинова и палмитинова) и стабилизират чернодробните клетки, предпазвайки ги от натрупване на наситени мазнини. Стеролите (кампестерол и стигмастерол) действат като емулгатори в структурата на клетъчните мембрани и увеличават интегритета им.
Ние препоръчваме препарати за подкрепа на черния дроб