Ракът на гърдата е заболяването, от което болшинството от жените изпитват най-голям страх, но статистиката показва, че сърдечните заболявания са причина номер едно за смъртността и при тях, а не само при мъжете.
И още нещо важно – безкрайните реклами на медикаменти за понижаване на нивата на лошия холестерол всъщност само замазват факта, че зависимостта между холестеролните нива и сърдечното здраве все още е един твърде спорен медицински въпрос. Половината мъже и жени, засегнати от тежки сърдечни удари са с нормални нива на холестерол!
Човешкото тяло се нуждае от холестерол, за да може да произвежда витамин D, както и редица хормони. Мнозина специалисти го считат и за молекулата, отговорна за възстановяването на редица поражения в организма. Образно казано, той може да бъде сравнен с пожарна кола на мястото на внезапно избухнал огън.
Тютюнопушенето, натрупването на някои тежки метали в организма, вредното въздействие на различни химикали и токсини от заобикалящата ни среда са някои от основните агенти, причиняващи вреди на човешкото тяло. Самият холестерол може да се прояви като дразнител ако се окисли и не бъде достатъчно повлиян от антиоксиданти като витамин Е например. Сериозна, но често подценявана причина за възпаления и свързаните с него поражения по кръвоносните съдове, е хомоцистеинът!
Хомоцистеинът е натурална аминокиселина, която е продукт от разграждането на есенциалната аминокиселина метионин. Повишените нива на хомоцистеин в организма са свързани с някои видове рак и често са сочени като причина за тромбози и сърдечни удари, дори и при сравнително млади хора. Връзката между натрупването на тази аминокиселина и неблагоприятните ефекти за здравето е открита и доказана още в края на шейсетте години на миналия век.
Научно доказано е, че колкото по-високи нива на хомоцистеин има в организма, толкова по-голям е рискът от развитие на тежки коронарни заболявания. При скорошно изследване, обхващащо няколко десетки жени, се оказва че тези с най-високи нива на хомоцистеин са с до два пъти и половина по-голям риск от сърдечен удар в сравнение с тези от „дъното на класацията“. Обикновено хомоцистеинът се превръща в глутатион (един от най-важните антиоксиданти в организма), цистеин или обратно до метионин. Проблемът се състои в това, че ако тялото не получава посредством храната достатъчно количество ввитамини от групата В, ензимите които превръщат хомоцистеина в тези полезни вещества, не могат да действат ефективно и нивото му се покачва много над здравословно допустимото.
Често като причина за покачване на нивото му се сочи и чувствителността към глутен, но основният фактор остава недостатъчното количество витамини от групата В. Поради тази причина, повечето специалисти препоръчват допълнителен прием на фолиева киселина, витамин В6 и витамин В12, с цел нормализиране и поддържане на безопасни стойности на хомоцистеин в организма. Вижте повече за тези жизнено важни вещества!
Фолиевата киселина е жизненоважна и за правилното делене на клетките, което гарантира до известна степен предпазването от ракови заболявания, както и износването на здрав плод при бременност. Ниските нива на фолиева киселина по време на бременност могат да повишат риска от аутизъм при новороденото с до 40%, затова тя е задължителна за бъдещите майки. Важно е и комбинирането й с витамин В12, тъй като повишените нива на киселината в кръвта могат да „скрият“ евентуален дефицит на витамина при стандартен кръвен тест.
Витамин В6 също има редица доказани ползи за човешкия организъм. Те подпомагат правилното функциониране на нервната система, формирането на червените кръвни телца и усвояването на аминокиселините. Често се препоръчва и за облекчаване на симптомите на предменструалния синдром. Основните предпоставки за появата на дефицит на витамин В в организма са няколко. На първо място това са бедната диета и нездравословното хранене. От съществено значение е и обстоятелството, че стомашните киселини подпомагат усвояването на витамин В12, за което имат нужда и от достатъчно количество фолиева киселина.
Хората на средна възраст трябва да имат предвид, че по правило отделяните стомашни киселини намаляват с напредване на възрастта; нужно е да се вземе под внимание и приема на лекарства, блокиращи киселините. В такива случаи приемът на витамини от група В и фолиева киселина, е най-доброто решение.