Полезни свойства на артишока
Артишокът е рекордьор по съдържание на алуминий.
Освен приятен на вкус артишокът има балансиран комплекс от хранителни вещества.
Съцветията на артишока съдържат въглехидрати (15%), белтъчини (3%), мазнини (0,1%), калций и железен фосфат. Артишокът е богат на витамин C, B1, B2, B3, P, каротин и инулин. Той съдържа органични киселини - кофеинова, хининова, гликолинова и глицеринова.
Във външните части на чашката се съдържат етерични масла, които дават на артишока добър вкус.
В съцветията и другите части на растението се намират много ценни вещества: биоактивният гликозид - цинарин и полизахарида - инулин. Артишокът се използва като храна в прясна, варена и консервирана форма. От него са готвят сосове и пюрета. Неговите сини цветове могат да се използват за декорация на празничната маса.
Артишокът се смята за диетичен продукт, който се абсорбира добре и се препоръчва като заместител на нишестето при диабет. Още по време на царуването на Екатерина II лекарите са препоръчвали артишок на пациентите си с подагра и жълтеница. Съвременната медицина е потвърдила диуретичното и жлъчегонното действие на растението. Вече е установено, че екстрактът от артишок добре прочиства черния дроб и бъбреците, които играят ключова роля в прочистването на организма от различни токсични вещества.
От листата и корените на артишок се приготовят продукти под формата на екстракти, сокове и отвари.
Отварата от листата и стъблата намалява холестерола и пикочната киселина в кръвта и стимулира централната нервна система. В Древна Гърция, сокът от артишок се втривал в кожата на главата срещу косопад. В народната медицина, пресен сок, изцеден от растението се е използвал за увеличаване на сексуалната мощ (по 1/4 чаша сутрин и вечер).
Също така е полезен да се взима в случай на отравяне с алкалоиди, задръжане на урината и отоци, намалява миризмата на пот. Сокът от артишок, смесен с мед се използва за изплакване на устата при стоматит, млечница, пукнатини на езика при децата. Надземни части на артишока, виетнамците пиели под формата на чайове, които имали приятен аромат, бързо облекчават възпалението на лигавицата на стомашно-чревния тракт.
Препарати, получени от артишок се използват за лечение на камъни в бъбреците и жлъчката, жълтеница, хепатит, атеросклероза, понякога при алергии, различни форми на псориазис, екзема, намаляване на холестерола в кръвта.
В народната медицина, артишокът се използва и за лечение на камъни в жлъчката, уртикария, някои форми на псориазис и екзема. Артишокът е много полезен за възрастните хора с атеросклероза.
Известно е, че екстрактът от артишок намалява токсичния ефект върху черния дроб на някои лекарства.